Eozynofilia

Eozynofilia jest to zwiększenie liczby granulocytów kwasochłonnych powyżej 4%. Przyczyną jej jest przenikanie do ustroju różnych czynników, zwłaszcza ciał białkowych, co prowadzi do uczulenia się ustroju, a w następstwie do odczynów uczuleniowych. W stanach tych dochodzi do wyzwolenia się z tkanek histaminy, która jest niszczona przez eozynofile. Eozynofilia występuje zatem we wszystkich chorobach alergicznych (dychawica oskrzelowa, katar sienny, obrzęk Quinckego i inne), poza tym w zatruciach produktami przemiany materii pasożytów (tasiemce, włośnie) oraz w końcowej fazie zdrowienia w przebiegu chorób zakaźnych (eozynofile – „zwiastuny zdrowienia”).

Największe nasilenie eozynofilii występuje we włośnicy (tii- chinosis) – często ponad 30% i więcej. Limfocyt oza jest to zwiększenie liczby limfocytów powyżej 30% ogólnej liczby krwinek białych. Występuje ona w przewlekłych chorobach zakaźnych, jak kiła, gruźlica, oraz w zakażeniach ogniskowych (zęby, migdałki). Limfocytoza występuje również w okresie zdrowienia w przebiegu ostrych chorób zakaźnych jako wyraz przewagi sił obronnych ustroju nad czynnikiem chorobotwórczym oraz w fazie wytwórczej zapa-lenia, w którym limfocyty biorą udział w powstawaniu ziarniny.

Monocy toza występuje w momencie przełomu w przebiegu niektórych chorób zakaźnych („parada zwycięstwa”), poza tym w zapaleniu wsierdzia, ziarnicy złośliwej, durzę plamistym, zimnicy i innych.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*