Granulocyty

Granulocyty, których jest najwięcej (65-70%), powstają w szpiku kostnym. Komórką macierzystą granulocytów jest mieloblast, z którego powstają granulocyty obojętno-, zasado- lub kwasochłonne. Początkowo wytwarzają się postacie młode o jądrze nerkowatym, potem paieczkowate o jądrze w kształcie rogalika z rozdętymi końcami, wreszcie tzw. wielopłatowe. We krwi obwodowej znajdują się w warunkach prawidłowych różne postacie granulocytów dojrzałych, wśród których najwięcej jest obojętnochłonnych (60-69%). Wśród nich znajduje się do 1% postaci młodych, 2-5% pałecz- kowatych i 56-67% wielopłatowych w stosunku do ogólnej ilości krwinek białych. Granulocytów kwasochłonnych znajduje się we krwi obwodowej 1-4%, zasadochłonnych do 1%.

Granulocyty, zwłaszcza obojętnochłonne, odznaczają się dużą ruchliwością i najsprawniejszą fagocytozą. Granulocyty obojętnochłonne spełniają rolę pierwszej linii ,,wojsk obrony ustroju” przed zakażeniem (mikrofagi Miecznikowa). Mają one również zdolność wytwarzania zaczynów proteolitycznych oraz przeciwciał. Granulocyty kwasochłonne (eozynofile) odgrywają dużą rolę w stanach alergicznych, niszcząc wytwarzającą się wtedy w tkankach histaminę. Granulocyty zasadochłonne (bazofile), których rola nie jest dokładnie poznana, są komórkami gromadzącymi hepatynę.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*