Nerwice u ludzi

Nerwice u ludzi mogą powstawać na tle niezgodności między pewnymi pragnieniami a koniecznością ich hamowania. Nerwica może powstać np. u człowieka, który znajdując się w niebezpieczeństwie, chce opanować chęć ucieczki ze względu na poczucie odpowiedzialności, ambicję, obawę przed ośmieszeniem itp. Do nerwicy może dojść przy pobudzeniu popędu płciowego i konieczności jego hamowania oraz w innych podobnych sytuacjach życiowych, które są wyrazem zderzenia się hamowania z pobu-dzeniem.

Przykładem nerwic powstających pod wpływem niezmiernie silnych bodźców pobudzających lub hamujących są nerwice powstające w czasie nagłego, śmiertelnego niebezpieczeństwa w czasie katastrof żywiołowych, w czasie wojny itp. Znaczny wzrost pojawienia się nerwic zanotowano np. w Polsce w czasie okupacji hitlerowskiej. Poza tym nerwice powstają przy częstych i nagłych zmianach warunków bytu lub warunków życia społecznego, co zmusza do ciągłej zmiany przyzwyczajeń i nawyków.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*