Niedokrwistość

Niedokrwistość pojawia się poza tym w różnych awitaminozach, zwłaszcza A, C i Bi2. Najbardziej charakterystyczną postacią niedokrwistości z niedoboru witamin, tworzącą jednostkę chorobową, jest tzw. choroba Addisona-Biermera.

Choroba Addisona-Biermera jest to niedokrwistość, polegająca na zaburzeniu wytwarzania i dojrzewania krwinek czerwonych w szpiku kostnym. Krwinki wytwarzane są wprawdzie w nadmiarze, ale niepelnowartościowe, nietrwałe, łatwo ulegające rozpadowi.

Przyczyną choroby Addisona-Biermera jest brak witaminy BI2 niezbędnej do produkcji prawidłowych krwinek czerwonych. Witamina BI2 produkowana jest przez drobnoustroje Gram-ujem- ne, między innymi przez bakterie przewodu pokarmowego. Ustrój ludzki wytwarza witaminę Bi2 z białek pożywienia pod wpływem fermentu zawartego w błonie śluzowej żołądka – czynnika wewnętrznego Castle’a. Czynnik ten jest również niezbędny do wchłaniania się witaminy z przewodu pokarmowego. Witamina B12 magazynowana jest następnie w wątrobie.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*