Nowotwór

Nowotwór rozrasta się na podłożu macierzystej tkanki prawidłowej, z której wyodrębnia się ze względu na różnice biologiczne i morfologiczne. W niektórych przypadkach można dostrzec stopniowe narastanie tych różnic (zwłaszcza morfologicznych), co określamy nazwą nowotworzenia lub rakowacenia. Takie wczesne okresy wytwarzania się tkanki nowotworowej są łatwiejsze do zlikwidowania niż w pełni rozwinięty proces nowotworowy.

W komórkach nowotworowych zmianie ulega zespół ich podstawowych cech dziedzicznych. Tym samym ulega zmianie ich przemiana materii i inne cechy biologiczne. W związku z tym tkanka nowotworowa staje się dla ustroju obca i zachowuje się w stosunku do niego jak pasożyt – korzysta z podścieliska i naczyń krwionośnych, z których czerpie środki odżywcze jednocześnie rozrastając się coraz bardziej, niszczy otaczające tkanki i zatruwa organizm produktami przemiany materii.

Mimo znacznych różnic nowotwór zachowuje liczne cechy tkanki prawidłowej, z której się wywodzi. Różnice między nowotworem a tkanką prawidłową dotyczą jednak najbardziej podstawowych cech biologicznych.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*