Nowotwory mieszane

Stosunkowo częstym typem nowotworu złośliwego, pochodzącego z tkanki nerwowej, jest tzw. czerniak (melanoma) rozwijający się w znamionach barwnikowych (tzw. myszkach lub pieprzykach), które są pochodzenia nerwowego. Czerniak jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów. Wzrost jego jest bardzo szybki i wcześnie powstają przerzuty. Guz składa się z komórek zawierających melaninę, stąd jego ciemne zabarwienie.

Nowotwory mieszane są to guzy powstające na skutek jednoczesnego rozrostu nowotworowego kilku różnych tkanek, najczęściej w wyniku nieprawidłowego ich rozwoju w okresie życia płodowego. Zwykle nowotwory takie powstają w gruczołach płciowych. Najczęstszą postacią jest torbiel skó- r z a s t a, rozwijająca się w jajniku. Składa się ona z torby włóknistej, wyścielonej od wewnątrz naskórkiem, zawierającym gruczoły łojowe i pokrytym włosami, zębami itp.

Postacią złośliwą jest potworniak płodowy (teratoma embrionale), który składa się z nisko zróżnicowanych tkanek płodowych.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*