Objawy histerii

Objawy histerii wynikają z przewagi ośrodków podkorowych nad korą mózgową. Histeria objawia się skłonnością do chorobliwego fantazjowania oraz przerostem uczuć i poglądów. Ludzie chorzy na histerię kierują się w życiu jedynie własną fantazją i popędami, nie są zdolni tych swoich właściwości świadomie i dowolnie opanować. Poza tym w histerii dochodzi do wytworzenia się swoistego związku i zależności między stanem czynnościowym kory mózgowej a układem wegetatywnym. Każdy stan psychiczny odbija się bardzo silnie na czynności układu nerwowego, a za jego pośrednictwem na czynności narządów wewnętrznych. Na przykład każde zmartwienie i przykrość może powodować znaczne zaburzenia czynności serca (niemiarowość, zapaść), prze- / wodu pokarmowego (wymioty, bębnica, zaparcia, kolki, biegunki), czynności ruchowych (niedowłady, drgawki).

Ludzie tacy nie są zdolni do pokonania żadnej trudności i przeciwności – myśl już o tym wywołuje u nich poważne zaburzenia chorobowe. Podobnie w różnych przykrych sytuacjach życiowych ludzie ci zaczynają „chorować” – jest to tzw. ucieczka w chorobę.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*