Bez wątpienia pasożyty wciąż stanowią aktualny problem zdrowotny na całym świeci. Nawet prawidłowe stosowanie się do zasad higieny nie mysi nas całkowicie ochronić przed zakażeniem. Z tego powodu warto dokładniej zapoznać się z dostępnymi na rynku metodami diagnostycznymi i nie należy bać się z nich skorzystać. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, kiedy doskwierają nam objawy o trudnej do ustalenia przyczynie.
Jakie badania wykonać na pasożyty?
Do objawów, które mogą wskazywać na wystąpienie infekcji pasożytniczej można zaliczyć powtarzające się bóle brzuch, pojawiający się nagle spadek albo wzrost apetytu czy nadmierne zmęczenie. Dodatkowo objawem może być bezsenność czy niespokojny sen, wilgotny kaszel nasilający się w nocy i sińce pod oczami. Jeżeli naszym problemem są pasożyty – badanie będzie niezwykle ważne. W przypadku pasożytów obecnych w układzie pokarmowym pomocne są badania kału. Możliwe jest także wykonanie badań na pasożyty z krwi. Zaletą ich jest łatwy proces pobierania próbek. Sprawnie działający układ immunologiczny w efekcie na kontakt z pasożytami zaczyna wytwarzać specyficzne przeciwciała, które skierowane są przeciwko konkretnym patogenom. Ich występowanie we krwi obwodowej przekłada się na duże prawdopodobieństwo wystąpienia toczącej się chorobie pasożytniczej albo przebytego zakażenia.
Pomocniczym badaniem krwi jest oznaczenie ogólnej puli przeciwciał IgE występujących we krwi. Jeżeli poziom jest wielokrotnie przekroczony, to nie świadczy bezpośrednio o wystąpieniu zakażenia pasożytniczego, jednak w znacznym stopniu zwiększa jego prawdopodobieństwo. Przed wykonaniem badań z krwi nie musimy być na czczo, ani szczególnie się do nich przygotowywać. Krew standardowo jest pobierana do badania z żyły łokciowej.