Ośrodki nerwowe

Wszystkie te czynności układu nerwowego są ściśle ze sotą związane. Układ nerwowy składa się, jak wiemy, z części ośrodkowej – komórek nerwowych – i części obwodowej – nerwów. Komórki nerwowe, zgrupowane %v ośrodkowym układzie nerwowym, dzielą się pod względem czynnościowym na tzw. ośrodki. Ośrodki nerwowe zostają wprowadzone w stan czynny pod wpływem impulsów dochodzących do nich z ekstero- i interoreceptorów poprzez włókna dośrodkowe lub pod wpływem bodźców działających na nie wprost na drodze krwionośnej. Stan czynny ośrodków nerwowych wyraża się w procesach pobudzenia i hamowania. Rodzaj, nasilenie i częstość bodźców wpływa na dynamikę i sposób wzajemnego kształtowania się procesów pobudzania i hamowania. W wyniku kształtowania się tych procesów impulsy czuciowe przekształcają się w impulsy wykonawcze, przekazywane na drodze nerwowej i nerwowo-hormonalnej do narządów i tkanek.

Ośrodki nerwowe, znajdujące się w różnych częściach ośrodkowego układu nerwowego, spełniają różne czynności. Im ośrodki są „starsze”, tzn. im wcześniej pojawiły się w ontogenezie i im niżej leżą (bardziej doogonowo), tym zakres ich czynności jest węższy, bardziej prosty i są one mniej plastyczne i mniej zmienne. Mają one stały, ograniczony, nie rozszerzający się zakres odruchów bezwarunkowych.

Najwyższe i „najmłodsze” genetycznie części ośrodkowego układu nerwowego – kora mózgowa, której rozwój nie został zakończony, ma zdolność wytwarzania nowych odruchów – odruchów warunkowych w nieograniczonej ilości w ciągu życia każdego osobnika. Dzięki temu kora mózgowa umożliwia sprawne przystosowanie się ustroju do warunków środowiska.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*