PODZIAŁ ZAPALEŃ

Istnieje wiele podziałów zapaleń. W zależności od czasu trwania dzielimy zapalenia na ostre, podostre i przewlekłe. Ze względu na nasilenie objawów możemy wyróżnić zapalenia normergiczne, hiperergiczne i hipoergiczne.

Najbardziej powszechny jest podział zapaleń w zależności od charakteru zmian anatomopatologicznych w ognisku zapalnym. W każdym ognisku zapalenia występują równocześnie procesy uszkodzenia, polegające na zmianach wstecznych i rozpadzie komórek, zaburzenia krążenia, polegające na przekrwieniu, zastoju i wysięku, oraz zmiany rozrost o- w e, polegające na tworzeniu się nacieku, ziarniny i tkanki bli- znowatej. Zależnie od charakteru czynnika zapaleniotwórczego, stanu ustroju oraz rodzaju tkanki narządu, w którym toczy się zapalenie, w danym ognisku zapalnym może przeważać jeden z tych procesów.

W związku z tym wyróżniamy: – 1) zapalenie uszkadzające (inflammatio alleiativa) z przewagą zmian wstecznych – 2) zapalenie wysiękowe (inflammatio exsudativa) z przewagą zaburzeń w krążeniu – 3) zapalenie wytwórcze (inflammatio piolifeiativa) z przewagą zmian postępowych.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*