PRZERZUTY

Niezmiernie charakterystyczną właściwością nowotworów złośliwych jest tworzenie przerzutów. Przerzut (metastasis) powstaje w ten sposób, że komórki nowotworowe odrywają się od ogniska pierwotnego i dostają się różnymi drogami, najczęściej z chłonką lub krwią, do odległych niekiedy narządów i tkanek ustroju, w których rozrastają się, tworząc nowe ogniska nowotworowe. Komórki nowotworowe dostające się do chłonki tworzą przede wszystkim przerzuty w węzłach chłonnych, komórki dostające się do krwi – w różnych narządach.

Ogniska przerzutowe stają się niekiedy większe od pierwotnego. Powstawanie przerzutów jako wyraz uogólnienia się i rozsiania nowotworu jest zjawiskiem niepomyślnym dla ustroju i zwykle szybko prowadzi do śmierci, zwłaszcza że do tej pory nie ma możliwości skutecznego leczenia nowotworów, które utworzyły przerzuty.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*