Rozszerzenie naczyń

Rozszerzenie naczyń z przekrwieniem czynnym przechodzącym w zastój w otoczeniu ogniska zapalnego. nienie okolicznej tkanki łącznej -. obecne tu komórki układu siateczkowo-śródbłonkowego (komórki wędrujące tkanki łącznej, histiocyty) zaczynają się rozmnażać i również pełzną do ogniska zapalnego. W następstwie opisanych procesów w ognisku tym następuje nagromadzenie się płynu tkankowego (wysięk zapalny) oraz dużej liczby komórek, które dotarły do ogniska z naczyń lub z okolicznej tkanki łącznej (naciek ryc. 54).

Zmiany w ognisku zapalnym wpływają na powstawanie ogólnych objawów zapalenia nie tylko na drodze odruchowej, o czym wyżej była mowa, lecz również na drodze humoralnej. Mianowicie z ogniska zapalnego wchłaniają się produkty rozpadu komórek, produkty przemiany materii drobnoustrojów itp., które krążąc we krwi podtrzymują i pogłębiają odczyny ogólne zapa- w końcu przełamuje kolejne „linie ochronne” (węzły chłonne) i uogólnia się.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*