W zapaleniu krupowym

W zapaleniu krupowym złogi włóknika tworzą się na powierzchni śluzówek w postaci błon łatwo dających się zdzierać bez większych uszkodzeń błony śluzowej, która ulega tylko przekrwieniu i obrzękowi. Przykładem zapalenia’tego typu jest łagodna postać błoniczego zapalenia gardła.

W zapaleniu głębokim (zestrupiającym) wysięk krzepnie nie tylko na powierzchni, ale również w głębi błony śluzowej, która ulega martwicy i razem z przepajającym ją i pokrywającym włóknikiem tworzy strup. Po usunięciu strupa powstaje ubytek – owrzodzenie. Wygojenie ubytku odbywa się przez wypełnienie go ziarniną i zbliznowacenie. Zapalenie tego typu występuje w durzę brzusznym lub w czerwonce. Jeżeli zapalenie włóknikowe toczy się w głębi narządów, włóknik krzepnie w szczelinach międzykomórkowych. Przykładem takiego zapalenia jest zapalenie włóknikowe płuc (pneumonia crouposa), w którym pęcherzyki płucne wypełnione są czopami skrzepłego włóknika, uniemożliwiającymi wymianę gazową.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*