ZAPALENIE ROPNE

Zapalenie ropne (inilammatio purulenta) jest to zapalenie wysiękowe, w którym przeważa w wysięku ropa (pus). Ropa jest to płyn różnej gęstości – od gęstości mleka do kremu śmietankowego, barwy żółtej, ziemistej, niekiedy niebieskawej. Ropa składa się z obumarłych i częściowo rozpuszczonych komórek ustroju, pochodzących z ogniska zapalnego, z żywych i martwych leukocytów oraz z żywych i obumarłych drobnoustrojów ropotwórczych.

Pojawienie się zapalenia ropnego zależy wyłącznie od rodzaju czynnika zapaleniotwórczego, przy czym najczęstszą przyczyną są drobnoustroje ropotwórcze — gronkowce, paciorkowce, rzadziej pałeczki. Niekiedy ropa wytwarza się w zapaleniu jałowym (np. po wstrzyknięciu terpentyny).

Podobnie jak w przypadku zapaleń surowiczych czy włókni- kowych, zapalenie ropne może się toczyć w głębi narządów jako zapalenie śródmiąższowe oraz na powierzchni błon surowiczych i śluzowych.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*